Słów kilka o ….. spotkaniu z siostrą Maksymillą, o paczce i liście do Boliwii.

Nasza przygoda z Boliwią rozpoczęła się w październiku 2010 roku, kiedy naszą szkolę odwiedziła nasza absolwentka, a obecnie Matka Generalna Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Dębickich- Siostra Maksymilla Pliszka. W czasie  godzinnego spotkania siostra ciekawie i interesująco opowiadała nam o kraju, z którego niedawno wróciła. Zobaczyliśmy zdjęcia z tego odległego kraju i wysłuchaliśmy opowieści o warunkach geograficznych i społecznych Boliwii. Przede wszystkim interesowały nas relacje i fotografie, które dotyczyły życia naszych rówieśników. Dowiedzieliśmy się, ze często żyją oni w wielkiej biedzie, część z nich wychowuje się w domach dziecka prowadzonych przez Siostry, a tylko nieliczne dzieci mają możliwość nauki w szkole. To spotkanie zrobiło na  nas niesamowite wrażenie…

 

W czerwcu 2011 roku Panie Ola Łukaszewska i Magda Kwit wymyśliły akcję „Dzieci  dzieciom Boliwii”. Panie zaproponowały, aby w związku ze zbliżającym się Dniem Dziecka każde z nas podzieliło się z potrzebującymi dziećmi tym, co sprawia nam dużo radości, czyli… słodyczami, zabawkami  oraz przyborami szkolnymi. Udało się!!!!  W akcję włączyli się nasi rodzice i zebraliśmy dwa kartony różności!! Wraz z niespodzianką przesłaliśmy naszym Nowym Przyjaciołom wspólnie napisany list oraz nasze wspólne szkolne zdjęcie.

Ponieważ wysłanie paczki do Boliwii za pośrednictwem poczty trwałoby bardzo długo, o jej wysyłkę poprosiliśmy Siostrę Maksymillę, która we wrześniu 2011 roku ponownie udała się do Ameryki Południowej.

Jakież było nasze zadziwianie, kiedy pod koniec listopada do naszej szkoły przyszła przesyłka, a w niej listy ( po hiszpański i przetłumaczony przez Siostry po polsku) oraz zdjęcia od dzieci z malej boliwijskiej  szkoły w miejscowości Florida.

Mamy już pomysły na kontynuację przyjaźni między szkołami chociaż kontakt jest utrudniony ponieważ dzieci nie mają dostępu do Internetu, a przesyłki pocztowe w jedną stronę „idą” kilka miesięcy.

 Wszystkich zainteresowanych pracą Sióstr w Boliwii zapraszamy  do naszej Galerii oraz na stronę: http://www.bdnp.pl